Pardus indir – Milli Ve Yerli İşletim Sistemi

Milli ve yerli olan Pardus işletim sistemini ücretsiz olarak indir, bilgisayarına kur ve keşfet. Tübitak tarafından geliştirilen, tamamen yerli bir işletim sistemidir.

Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu olan Pardus işletim sistemi tamamen yerli olmakla birlikte kurumsal veya bireysel olarak kullanılabilmektedir. İşletim sistemi Windows olmadığı için günümüzün virüsleri ile uğraşmak durumunda kalmazsınız. Windows işletim sisteminde olduğu gibi office, anti virüs vb programları kullanmanız mümkün fakat Windows’da kullanılan programları Pardus işletim sisteminde kullanamazsınız. Pardus’un yeni sürümünde Pardus mağazası ile, aradığınız Pardus programlarına daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Linux tabanlı olduğu için Windows işletim sistemine nazaran daha az kaynak (ram, işlemci, ekran kartı vs) kullanmaktadır. Kurulumu, kullanımı ve arayüzü oldukça basit bir işletim sistemidir.

İndirmiş olduğunuz Pardus iso dosyasını bir usb yazdırma programı ile usb’ye veya dvd’ye yazdırarak bilgisayarınıza kurulum yapabilirsiniz. Tıpkı Windows 10’da ki gibi Pardus da sürücüleri otomatik olarak tanır ve kurulumu gerçekleştirir. Ekran kartı, ses kartı, ethernet kartı gibi sürücüleri otomatik olarak tanır ve kurulumu gerçekleştirir. Benim de kullanmayı istediğim bir işletim sistemidir, en azından VirtualBox sanallaştırma programı ile sanal bir Pardus kurulumu yapıp işletim sistemini deneyebilirsiniz.

Yukarıda indirebileceğiniz iki adet link bulunmaktadır.

Pardus XFCE (64-bit): Pardus’u kurmaya ve kullanmaya karar verdiyseniz bu sürümü indirin.

Pardus Sunucu (64-bit): Sunucu olarak kullanmak istiyorsanız bu sürümü indirebilirsiniz.

Pardus adını Anadolu Parsından almaktadır. Bilimsel olan diğer adı ise Panthera pardus tulliana’dır. Projeye 2003’de başlanmış olup, 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.

Pardus indir – Milli Ve Yerli İşletim Sistemi ÖNERİLEN İÇERİKLER
Pardus indir – Milli Ve Yerli İşletim Sistemi BENZER İÇERİKLER
Pardus indir – Milli Ve Yerli İşletim Sistemi YAPILAN YORUMLAR